Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu vodorovná

História

História prvej v Bučanoch založenej dychovky

Blížil sa koniec roka 1859 keď sa 24 bučianskych mládencov, povzbudených príkladom Zavaranov, rozhodlo založiť si hudobný spolok – dychovú kapelu. Pochopenie pre svoje snaženie a ochotnú bezplatnú pomoc získali u organistu, učiteľa a notára Štefana VESELÉHO (*21.V.1823 Kátlovce-†30.V.1873 Bučany), ktorý im tiež prisľúbil odbornú konzultáciu pri výbere a kúpe dychových nástrojov.

Kúpa nástrojov nebola v tej dobe lacnou záležitosťou. Na ich kúpu prispel každý zo záujemcov 5 zlatých, to však nepokrylo ani polovicu ich ceny. Našli sa však ochotní sponzori. Uvádza sa, že „urodzený gróf Ľudovít Zay (*18.XII.1821 Pešť-7.IV.1888 Hainburg) so svojou manželkou grófkou Máriou Kolowrat Krakowskou (*22.1.1825 Hainburg-†31.3.1915) prispeli 40 zl., urodzený gróf Karol Zay (*12.II.1797 Šoproň-†8.X.1871 Bučany) so svojou (druhou) manželkou grófkou Lujzou Berényi (*23.1.1831 Bodok-†1.3.1913) 20 zl., miestny farár (Jozef Spányi *17.I.1813 Považská Bystrica-†7.VI.1875 NováVes nad Váhom) 10 zl., pán Rudolf Slovaček  5 zl., pán Koloman Tomka  5 zl., pán Ľudovít Lazar 2 zl.,  pán Karol Zábranský 2 zl., pán Michal Greguš 1 zl., pán Pavel Botka 1 zl., pán Augustín Greguš 1 zl., pán Ján Paulík 1 zl., pán Karol Brunovský 1 zl., pán Štefan Hudek 1 zl., obec Bučany 16 zl. a obec Trakovice 30 zl.“ Všetkých 27 nástrojov stálo 408 zlatých (čo je v prepočte na dnešnú menu asi 590 000,-Sk). Zvyšok dlžnej čiastky, 152 zlatých, splácal spolok postupne dva roky z výnosov svojich príležitostných hudobných vystúpení.
Prišlo tiež k dohode, že sa tieto hudobné nástroje stanú vlastníctvom kostola v Bučanoch a  mládež ich bude môcť používať výhradne s predchádzajúcim súhlasom pána farára na účely ním schválené.
Dokedy a v akom zložení táto prvá známa dychovka v histórii Bučian pôsobila, nevieme. Nástroje po jej zániku čakali na svoje ďalšie využitie odložené na povale kostola.

Uplynuli roky aj desaťročia, kým v Bučanoch zase dozrel čas pre vznik novej dychovky.

Jeseň pokročila a blížila sa zima roku 1922. Práce na poliach sa skončili a tak ľudia mali viac času na domácnosť aj na zábavu. Dni sa krátili a večery boli čoraz dlhšie.
V tom čase zavítal do Bučian potulný kapelník, učiteľ hudby Jaroslav Trpík. Bol to vzdelaný človek. Vedel hrať na viacerých hudobných nástrojoch, medziiným aj na klavír, a ovládal niekoľko cudzích jazykov. Vyučovanie hudby bolo zdrojom jeho príjmov.

V roku 1923 začala dychovka vystupovať verejne. Hrávala na všetky dôležitejšie sviatky v kostole (napr. na „utiernu“, Veľkú noc, hody), pri procesiách po dedine (Božie Telo, 25.V., „K Urbankovi“). Taktiež sa hrávalo na meniny (Jozefom, Annám, Vítom, Máriám) alebo „z domu do domu“ po dedine (v čase od Nového roka do Troch kráľov). Ľudia prijímali dychovku vďačne a boli hrdí, ak im prišla zahrať. Neobišla sa bez nej ani jedna dedinská zábava či veselica. Čoskoro sa stala bučianska kapela známou i v okolitých dedinách a majeroch.

...

Rokom 1953 sa začína nová etapa vo vývoji kapely. Je to v podstate jej znovuzrodenie. Jozef Suchoň (*1933-) a František Paulík st. založili kapelu zo školopovinných chlapcov. Pomoc pri nábore medzi žiakmi na škole im poskytol v roku 1952 aj riaditeľ školy Eugen Rott.

Vládnuce ovzdušie však neumožňovalo vystupovať v tom čase počas cirkevných sviatkov v kostole a na procesiách, ktoré boli pre mladých hudobníkov najlepšou školou. Ani zo strany starších nebola podpora; ba naopak, nechceli požičiavať mladým nástroje. Odchod mladých hudobníkov do učenia a na vojnu znamená definitívny rozpad dychovky v roku 1954. Hudobné nástroje boli uložené na povale u bubeníka Františka Krivošíka, kde zapadali prachom.

Stagnácia hudby trvala až do roku 1968. V tom roku sa úspešne pokúsil o jej oživenie miestny pán farár Ladislav Poláček (*26.XI.1914 Šurianky-†Piešťany). Pred sviatkom Božieho Tela vyzval hudobníkov M. Koštiala a Fr. Paulíka st. aby znovu zorganizovali kapelu a nacvičili piesne k slávnostnej procesii po dedine. To sa im aj podarilo a nová bučianska dychovka sa predstavila verejnosti. Premiéra mala úspech.

Od roku 1969 usporadúvala bučianska dychovka v spolupráci s OOS Trnava „Dychové slávnosti“ - súťaž dychových súborov spojenú s folklórnymi slávnosťami. V roku 1970 sa ich zúčastnilo 7 dychoviek.

citát z knihy "Bučany a Bučančania"


 

dnes je: 21.9.2019

meniny má: Matúš

podrobný kalendár

web - Nyáryovská kúria

navstevalekara.sk

webygroup
ÚvodÚvodná stránka