Neskorobarokový (rokokový) kaštieľ
Kaštieľ pochádza z 2. polovice 18. storočia. Je to rozľahlá stavba – veď dĺžka čelnej fasády je 60 m a bočné krídla majú dĺžku 26,7 m. Leží v južnej časti obce, hneď vedľa cesty. Kedysi musel pôsobiť impozantným dojmom. Stál uprostred záhrady a dedinu navôkol tvorilo niekoľko domčekov krčiacich sa pod slamenými strechami.
Kaštieľ patril pôvodne Michalovi Pongrácovi. Od neho ho kúpil v r. 1770-71 gróf Peter Zay. Zayovci vlastnili kaštieľ celé storočie a podľa všetkého ho úplne prestavali. Okrem strenej časti hlavného traktu je totiž celý postavený z tehál, ktoré nesú značku EBZ (Emerich Baró Zay – barón Imrich Zay). Tehly zo strednej časti nesú označenie LB (Ladislav Barinay). V r. 1887 prešiel do vlastníctva rodín Fould-Springer. Bučany sa stali sídlom riaditeľstva, ktoré centrálne spravovalo Fould-Springerovské majetky na Slovensku. Kaštieľ bol v tom období prestavaný na sýpku. Priečky na poschodí boli odstránené a okná zmenšené na sýpkové. Na prestavbu boli použité kvalitné tehly so signatúrou BS. Charakter sýpky mu zostal aj keď prešiel do rúk Štátnych majetkov.
Kaštieľ tvorí podpivničená dvojpodlažná budova s pravidelnou trojkrídlovou dispozíciou tvar U, ktorá vytvára čestné nádvorie – cour d´honneur – obrátené do dvora. Strecha je manzardová. Pôvodne bola krytá šindľom, neskôr eternitom na laťovanie. Ku kaštieľu bola k ľavej bočnej fasáde pristavaná murovaná hala so strechou z oceľovej konštrukcie – skladovací priestor Štátnych majetkov.
Kaštieľ je situovaný hlavnou fasádou súbežne s hlavnou ulicou obce. Prístupný je bránou uprostred uličnej fasády, ktorá je osadená v pôvodnom kamennom portáli s polkruhovým, mierne stlačeným uzáverom. Je to kvalitná rokoková kamenárska práca. Za bránou je priestranný trojloďový podjazd s nástupom na hlavné schodisko s kamennými schodiskovými stupňami. Schodisko je uzavreté dverami. Ďalšie schodisko s polkruhovou dispozíciou bolo umiestnené v severnom krídle kaštieľa. Bolo celé drevené a malo kované zábradlie. Schodisko v južnom krídle bolo oveľa skromnejšie. Akoby na stavbu tohto krídla nezostalo dostatok prostriedkov. Kým severné krídlo je postavené z kvalitnej tehly, južné krídlo je postavené z tehlového odpadu a kameňov.
Fasáda stredného krídla je členená rizaltami a celý objekt horizontálnymi kordovými rímsami.
Okolo kaštieľa sa rozprestierala prekrásna záhrada plná exotických stromov, krov a ruží. Najdlhšie pretrval ľaliovník tulipánokvetý – obrovský strom topoľovitého vzhľadu so zelenožltými kvetmi tulipánovitého tvaru, 4 – 5 cm dlhými. Kvitol v máji až júni. Bol štátom chránený. Jeho mohutný kmeň sťahovali železné obruče a vyhnité drevo bolo nahradené betónovými injekciami. Po tom, čo bola odstavená Nová Blava, na brehu ktorej rástol, z nedostatku vlahy vyschol. V 70. rokoch bol jeho suchý kmeň vypilovaný a zostal iba obrovský peň.
citát z knihy "Bučany a Bučančania"