Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu vodorovná

Holubári

Chov poštových holubov v Bučanoch vznikol v roku 1965. Nakoľko chovatelia nespĺňali podmienky v počte na vytvorenie základnej organizácie, boli registrovaní v ZO Brestovany. Prvými priekopníkmi v chove poštových holubov v Bučanoch boli Jozef Vidlička, Jozef Hrčka, Viktor Zaťko, Anton Krivošík, Štefan Halás. Dodnes, teda už 36 rokov, vydržal "lietať" s holubmi dlhoročný predseda ZO chovateľov poštových holubov Jozef Vidlička.

Pri vzniku bučianskej ZO CHPH v roku 1982 boli chovatelia Jozef Hutta, Miroslav Voštinár, Ivan Očkovský, Jozef Briatka, neskôr i chovatelia zo susedných obcí. Spomíname aj na tých, ktorí už nie sú medzi nami, Antona Dobiša st., Štefana Bučku z Trakovíc a tých, ktorí stáli pri zrode základnej organizácie - Antona Krivošíka a Viktora Zaťku.

ZO CHPH Bučany patrí do trnavskej oblasti. Zúčastňuje sa na pretekoch letov z Českej republiky, Nemecka, Holandska, Belgicka, kde dosahuje výborné výsledky. Pre ilustráciu niektoré najvýznamnejšie: Holub s číslom 610 majiteľa Jozefa Vidličku sa zúčastnil v roku 1983 na svetovej olympiáde v Prahe. Holub č. 2018 toto istého chovateľa obsadil 2. miesto v rámci Slovenska v roku 1998. Holub s číslom 188 727 chovateľa Antona Dobiša ml. v roku 1989 zvíťazil v západoslovenskom regióne na pretekoch v Ostende v Belgicku. Tento holub dokázal preletieť vzdialenosť cca 1 100 km za neuveriteľných 13 hodín. V rámci Slovenska skončil na 3. mieste.

Naši chovatelia sa s holubmi pravidelne zúčastňujú na celoslovenských výstavách. Sú to hlavne Vincent Hutta a Ivan Sekera (Špačince). Doteraz najväčší úspech dosiahol holub s číslom 4 611, ktorý sa v roku 1999 prebojoval a zúčastníl na svetovej olympiáde v Blackpoole (Anglicko), kde skončil na 10. mieste. A na záver snáď toľko: V roku 2002 uplynulo dvadsať rokov - dovolím si pripomenúť, že úspešných - od založenia našej ZO CHPH.

VINCENT HUTTA predseda ZO CHPH Bučany

citované z Bučianskych listov ročník III. číslo 1 ferbruár 2002 str.6 


 

dnes je: 21.9.2019

meniny má: Matúš

podrobný kalendár

web - Nyáryovská kúria

navstevalekara.sk

webygroup
ÚvodÚvodná stránka